28 Ocak 2014 Salı

Doğu GÖZAÇAN Kimdir?

Türkiye’nin kalkınmasına gönül veren ve bunun da ancak eğitimle olacağı inancıyla yarım asırdır eğitim alanında hizmet veren İsmail Doğu GÖZAÇAN, 1942 yılında Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde doğdu. İlkokulu Beşikdüzü’nde, ortaöğrenimini Rize Lise'sinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden mezun oldu. Türkiye’de özel liselerin temelini atanlar arasındadır ve liselerde branşlaşma fikrini Milli Eğitim Bakanlığı’na sunan kişidir. Doğuş Eğitim Kurumları çatısı altında ana, ilk, lise ve fen liseleri ile eğitim alanında Türkiye’de ilkleri yaşamıştır. “Kaliteli eğitim, bilimsel araştırmalarda öncülük ve topluma hizmet”i kendine misyon edinen bir dünya üniversitesi” hayalini ise 1997 yılında Doğuş Üniversitesi’ni kurarak gerçekleştirmiştir.

Doğuş Eğitim Kurumları, evrensel değerlere sahip, çağdaş, batıya dönük, küresel eğitim standartlarını hedefleyen, ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına katkıda bulunacak bilinci ve gücü kazandırmak amacıyla 1974 yılında kurulmuştur. Doğuş Eğitim Kurumları çatısı altında 1974'te lise, 1985 yılında ilköğretim okulu, 1987 yılında anaokulu açılmış, 1995 yılında matematik ve fen bilimlerinde üstün yetenekli öğrencileri yetiştirmek amacıyla fen lisesi eğitim hayatına başlamıştır. Doğuş Eğitim Kurumları bünyesindeki okullarda uygulanan sistemlerin birçoğu Türk Milli Eğitim Sistemi’nde de uygulamaya konulmuştur. Örneğin; lise öğrencilerinin üniversitede ilgi alanlarına uygun bir eğitim görebilmeleri için ikinci sınıftan başlamak üzere, fen, matematik, sosyal, dil gibi bölümlere ayrılması gibi yeniliklerin Türk Eğitim Sisteminde yer alması Doğuş Eğitim Kurumları’nın kararlı ve ısrarlı çalışmalarının bir sonucudur. Türkiye’de eğitim alanında ilkleri yaşatarak sağlanan bu katkılar Doğuş Üniversitesi’nin kurulmasına zemin hazırlamıştır.

Doğuş Eğitim Kurumları, 2010 yılında önemli bir başarıya imza atarak, Uluslararası Okullar Birliği (CIS) tarafından koşulsuz olarak akredite edilmiştir ve tüm okullarıyla aynı anda CIS Akreditasyonu alabilen “Türkiye’deki ilk eğitim kurumu” olmuştur. Doğuş Anaokulları ise Türkiye'de akredite edilen 2 anaokulundan biri olma başarısını göstermiştir. Uluslararası kalite belgesi niteliğindeki CIS Akreditasyonu ile Doğuş Eğitim Kurumları'nın dünya standartlarında eğitim yaptığı belgelenmiştir.

Doğuş Eğitim Kurumları’ndaki başarıların yükseköğrenim alanına taşınması ve Dünya standartlarında bir üniversitenin kurulması için 1995 yılında Doğuş Eğitim Vakfı kurumuştur. Vakfın yaptığı çalışmalar sonucunda, Doğuş Üniversitesi 9 Temmuz 1997 tarihli ve 4281 sayılı Kanun ile kamu tüzel kişiliğine sahip, kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesi olarak yükseköğretim kurumları arasındaki yerini almıştır.

Doğuş Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Meslek Yüksek Okulu ile 1997-1998 akademik yılında lisansta beş, meslek yüksekokulunda bir programla eğitim-öğretime başlamıştır.

Doğuş Üniversitesi, Yükseköğretim Kanunu ve Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanunu’nun üniversitelerin akademik ve idari örgütlenmesine ilişkin maddeleri ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda fakülte, enstitü, yüksekokul, meslek yüksekokulu ile Rektörlüğe bağlı birimlerden oluşmaktadır. Üniversitesi’nin yönetim ve organizasyo yapısı 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu hükümlerine göre belirlenmiştir. Akademik ve idari süreçler, rektör, rektör yardımcıları, rektör danışmanları, genel sekreter ve müdürler tarafından yürütülmektedir.

Doğuş Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü 1998–1999 akademik yılında İşletme Yüksek Lisans Programı ile faaliyete geçmiş, 13 yıl içinde önemli bir gelişme göstererek, bugün 2 doktora programı ve 6 yüksek lisans programı sunan bir akademik birim haline gelmiştir.

2002-2003 akademik yılında faaliyete geçen Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde ise 6 anabilim dalında yüksek lisans ve 4 anabilim dalında doktora programları mevcuttur. Lojistik ve Tedarik Zinciri Doktora Programı Türkiye'de ilk ve tek program olma özelliği taşımaktadır. CERN programındaki tek vakıf üniversitesi olarak Fizik Doktora Programı hazırlamış ve Yükseköğrenim Kurumu’na onay için sunmuştur.

Grafik, görsel iletişim, mimarlık, iç mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı ve resim alanlarında yetenekli, yaratıcı, üretken, yaşadığı topluma yaratıcı katkı üretecek, evrensel boyutlarda sanat eserleri ve tasarımlara imza atabilecek, endüstriye katkıda bulunabilecek niteliklerde öğrenci yetiştirmek amacıyla 2004 yılında Sanat ve Tasarım Fakültesi açılmıştır. Fakülte 6 bölüm ile eğitim öğretimini sürdürmektedir.

Çağdaş hukuk eğitimi ilkeleri çerçevesinde, yurt içinde veya yurt dışında çeşitli çalışma alanlarında görevler üstlenebilecek nitelikli hukukçular yetiştirmek üzere 2008 yılında Hukuk Fakültesi açılmış ve kısa zaman içinde 13 anabilim dalının kuruluşunu gerçekleştirmiştir.

Şu halde, Doğuş Üniversitesi, beş fakültede 21 bölüm, Fen ve Sosyal Bilimler enstitülerinde 12 yüksek lisans, 6 doktora programı ve meslek yüksekokulunda 11 programa ulaşmışıtr. Öğrencisi olmayan fakat mevcut bölüm ve programlardaki servis derslerini yürütmek ve öğrencilerin ders dışı ihtiyaçlarını organize etmek üzere Rektörlüğe bağlı, Türk Dili ve İnkılâp Tarihi ile İngilizce Hazırlık Bölümleri de üniversitenin kuruluşundan bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir.

Doğuş Üniversitesi’nin tüm lisans programlarında çift anadal ve yandal yapılabilmektedir. Çift anadal sayesinde öğrencilere, eğitim aldığı alanın dışındaki bir alanda genel bilgi sahibi olma ve sertifika alma fırsatı sağlanmaktadır. Ağırlıklı öğrenim dilinin İngilizce olduğu Doğuş Üniversitesi’nde 7 ayrı dilin (Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Jaonca, Çince) eğitimi seçmeli olarak verilmektedir. Doğuş Üniversitesi’nin öğrencileri bu olanaklar sayesinde çift diploma sahibi ve çift yabancı dil bilen bireyler olarak mezun olabilmektedirler. 

16 yorum:

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. dün vefat etti kendisi

    YanıtlaSil