7 Mayıs 2013 Salı

DSpace 3.1 LiveCD Kurulum ve Uygulama Rehberi

DSpace 3.1 LiveCD Kurulum ve Uygulama Rehberi, VMvare üzerinde bir sanal sunucu oluşturmak, oluşturulan bu sunucu üzerine LiveCD ile Ubuntu 12.04 işletim sistemi ve DSpace 3.1 sürümünün kurulumunu gerçekleştirmek amacıyla hazırlanmıştır. LiveCD kurulumundan sonra DSpace’de yönetici hesabının açılması ve ilk düzenlemelerin yapılması, varsayılan olarak kurulum sırasında otomatik olarak açılan yönetici hesabı şifresinin değiştirilmesi, kuruma özel sistem düzenlemesi için “dspace.cfg” adlı konfigürasyon dosyasının yapılandırması, DSpace arayüzünün düzenlenmesi, kurumsal arşiv politikası ile kurumsal arşiv rehberi içeriğinin oluşturması, DSpace’de bölüm ve koleksiyon oluşturma süreçlerinin gerçekleştirilmesi, kurum bünyesinde sistemle ilgili eğitimlerin yapılması, DSpace üye kayıtlarının yapılması, DSpace’e doküman kaydı ve dosya yükleme süreçlerinin gerçekleştirilmesi, kurumsal arşiv sorumlusunun kontrol ve yayımlama adımlarında yapması gerekenler ile raporlama süreçlerinin gerçekleştirilmesi genel hatlarıyla adım adım anlatılmaktadır.

Rehbere erişmek için buraya tıklayınız.

3 yorum:

 1. merhaba sönmez hocam,

  livecd de bulunan ubuntu 3.5.0-27 çekirdek sürümü Ethernet kartı, usb girişleri, Mouse gibi bazı donanımları tanımadı. grub ekranından önceki sürüm olan 3.5.0-24 sürümünü açtığımda sorunsuz çalıştı.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Sönmez Bey,
  Kurulumu yaptıktan sonra kurulum esnasında oluşturulan kullanıcı adı yerine Dspace Live CD gibi bir kullanıcı ismi ve Guest ekrana çıkıyor bu girilen şifreyi kabul etmiyor.

  YanıtlaSil
 3. Web arayüzünde admin girişi yaparken kullanıcı adı: "dspace@livecd.org" şifre olarak "dspace" şifresini kullanmalısınız. Gerçek uygulamaya başlayınca bu e-posta ve şifreyi değiştirmeyi unutmayınız. İkinci bir admin kullanıcısını terminal ekranında, masa üstündeki kullanım kılavuzundaki bilgiler doğrultusunda oluşturabilirsiniz.

  YanıtlaSil