7 Ağustos 2013 Çarşamba

OJS'de Aktif Hakem Görevi Sayısı

OJS'de hakem ataması yapıldıktan sonra gönderilen mesaj içerisinde hakemler iki seçenek sunulur. Bunlar,  makale için "Değerlendirmeyi Yapacağım" ve "Değerlendirmeyi Yapmayacağım" seçenekleridir. Hakemlerin Değerlendirmeyi Yapmayacağım seçeneğini tıklaması halinde, makale hakem arşivine gönderilir ve listedeki sonuç kısmında "İtirazlar" notuyla belirtilir. Bu bilgiye bir makalenin değerlendirme sayfasındaki "İtiraz, İptal ve Önceki Basamaklar" bağlantısı aracılığıyla ulaşılır. Örneğin, aşağıda verilen resimdeki ilk atama, hakem tarafından kabul edilmemiş, ikincisi ise editör tarafından iptal edilmiş işlemi göstermektedir.


Hakem İtirazları & İptaller başlığı altında, "İtirazlar" notuyla belirtilenler, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi hakemler üzerinde AKTİF görev olarak gözükür. Bu da, hakem ataması sırasında editörü yanıltır ve editör hali hazırda üzerinde görev bulunan hakeme yeni görev vermek istemez. Örneğin, aşağıdaki resimde AKTİF sütununda 2 yazmasına rağmen bu hakemler üzerinde 1 aktif görev vardır.Editör tarafından verilen değerlendirme görevi hakem tarafından kabul edilmez ise, yani hakem değerlendirme isteği için "Değerlendirmeyi Yapmayacağım" seçeneğini işaretlerse, MySQL'deki OJS veri tabanı içindeki "review_assigments" tablosundaki "declined" alanı "1" olarak işaretlenir. Ancak "date_completed" alanına tarih ve saat bilgisi işlenmez. Bu nedenle, hakem seçim listesinde hakemin üzerinde aktif görev olarak listelenir. Bunu düzeltmek istiyorsanız MySQL içindek OJS veri tabanındaki "review_assigments" tablosunu açıp, ilgili kaydı bulduktan sonra "date_completed" alanına "2013-08-06 13:00:00" şeklinde tarih ve saat bilgisi kaydetmelisiniz. "date_completed" alanına girilecek tarih ve saat bilgisi, değerlendirme işlemi isteğini sonuçlandırmış olarak göstereceğinden hakemlerin AKTİF görev listesinden kaldırır. "date_completed" alanına yazılacak tarih bilgisi "date_confirmed" alanındaki tarih bilgisinden küçük olmamalıdır. Bu nedenle, bu şekildeki manuel bir düzenleme için "date_confirmed" alanındaki tarih bilgisini aynen "date_completed"alanına yazabilirsiniz. Örneğin:İşlem Adımları:
  • phpMyAdmin ara yüzünü çalıştırınız.
  • MySQL'e giriş için kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazınız.
  • OJS veri tabanını seçiniz.
  • "review_assigments" tablosunu bulunuz ve üzerine tıklayınız.
  • "review_assigments" tablosu içeriği sağ tarafa yansıdıktan sonra ekran üsütndeki "Search" tuşuna basınız.
  • Arama ekranında "declined" alanına "1" yazınız ve "Go" tuşuna nasınız.
  • Düzenleme için satırın başındaki "edit" seçeneğine tıklayarak verileri ekrana çağırınız.
  • "date_completed" alanı NULL (boş) olarak gelecektir. Bu alana "date_confirmed" alanındaki tarih bilgisini kopyalayarak yapıştırınız. 
  • Kayıt için ekranın altındaki "Go" tuşuna basınız.
Uyarı: Bu işlemi sadece"declined" alanında "1" yazanlar için yapınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder