13 Şubat 2016 Cumartesi

DSpace Web Ara Yüzü Kendiliğinden Kapanıyor

DSpace web ara yüzü zaman zaman yanıt vermiyorsa bunun bir kaç nedeni olabilir. Ana neden düşük bellek (memory) ve temizlenmeyen günlük kayıtlarıdır (log).  Ayrıca zaman zaman robot diye tabir edilen web botların yoğun bir şekilde indeksleme girişimleri nedeniyle aşırı yükten dolayı sistem, askıda kalıp yanıt veremez hale gelebilir.

Yapılması gereken;
 1) Sisteme yeterli bellek ve işlemci tanımlamak,
 2) Günlüklari (log) düzenli olarak temizlemek için cron'a uygun komutlar işlemek veya Günlük (log) üretimini kapatmak (bkz. Tomcat Erişim Günlüklerini (Log) İptal Etmek ve Tomcat 7'de catalina.out Günlüklerini (Log) İptal Etmek.

Bir diğer önemli husus DSpace web sayfasını belli aralıklarla otomatik olarak kontrol eden ve bir sıkıntı varsa servisi yeniden başlatan basit bir komutu cron'a eklemektir. Bunun için yapılması gereken:

 - root yetkisiyle sisteme giriniz.
 - apt-get install httpie  komutuyla httpie yazılımını kurunuz.
 - bu komutla kurulum gerçekleşmiyorsa httpie kurulumu için buraya tıklayınız.
 - crontab -e  komutuyla cron dosyasını açınız ve aşağıdaki komut satırındaki adresi kurumsal arşivinizin adresiyle değiştirin ve cron dosyanıza ekleyiniz.

*/20 * * * * http -h "http://openaccess.dogus.edu.tr:8080/xmlui/" | grep "200 OK" || echo "Site cevap vermiyor" | /etc/init.d/tomcat7 restart

Bu komut her 20 dakikada bir DSpace web arayüzünü kontrol edecek ve 30 saniyede yanıt alamaz ise servisi yeniden başlatacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder